-
Biogram
Dr hab., prof. KUL, Kierownik Katedry Filozofii Przyrody KUL.
Absolwent Wydziału Filozofii KUL (1991) na kierunku filozofia w zakresie filozofii przyrody. Doktorat obronił w 2000 r. na podstawie rozprawy pt. Koncepcja kosmologii w filozofii ekologicznej. Analiza metafilozoficzna poglądów Henryka Skolimowskiego. Habilitację uzyskał w 2010 r. na podstawie rozprawy Natura i cele. Dyskusja argumentu teleologicznego na rzecz ochrony przyrody.
Członek komitetu redakcyjnego półrocznika Człowiek i przyroda (1994–2003): obecnie członek redakcji Roczników Filozoficznych oraz serii wydawniczej Studia z filozofii przyrody i nauk przyrodniczych. Członek Towarzystwa Naukowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Polskiego Towarzystwa Filozoficznego oraz współzałożyciel i długoletni sekretarz Sekcji Filozofii Przyrody i Nauk Przyrodniczych PTF. Współpracownik Laboratorium Animal Studies – Trzecia Kultura, pracowni badawczej afiliowanej przy Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Jako stypendysta Katholischer Akademischer Ausländer-Dienst przebywał w latach 2007–2008 w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Technicznego w Darmstadt.
Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na praktycznej filozofii przyrody, antropologii porównawczej oraz filozofii ekologicznej.
-
Zainteresowania badawcze
Filozofia ekologiczna, antropologia porównawcza oraz praktyczna filozofia przyrody. Aktualnie prowadzi badania z zakresu antropologii porównawczej w ramach grantu Narodowego Centrum Nauki pt. „Osobliwość ewolucyjna natury ludzkiej. Studia porównawcze z zakresu antropologii i etologii nad językiem, komunikacją, umysłem i działaniem ludzi i zwierząt”.
-
Publikacje naukowe
Książki: Natura i cele. Dyskusja argumentu teleologicznego na rzecz ochrony przyrody, Wyd. KUL, Lublin 2010.
Redakcja książek:
- (wspólnie z S. Kozłowskim) Wokół Mnożnika Cztery (Lublin 2000),
- (wspólnie z S. Ziębą) Ekologia a transformacje cywilizacyjne na przełomie wieków (Lublin 2000),
- Natura i norma. Kontrowersje filozoficzne (Lublin 2010),
- (wspólnie z A. Zykubkiem) Przyrodoznawstwo. Skrypt dla uczestników studiów podyplomowych w zakresie przyrodoznawstwa (Lublin 2012),
- (wspólnie z A. Gutem) Komunikacja i mindreading. Badania porównawcze ludzi i zwierząt (w przygotowaniu).
Wybrane artykuły:
- Natura i człowiek w trzeciej kulturze, w: Filozofia a nauki przyrodnicze. Od Physis do metaphysis i Atropos, red. M. Woźniczka, A. Marek-Bieniasz, Wyd. Akademii im. Jana Długosza, Częstochowa 2012, s. 33–48.
- O pewnej próbie obrony wyjaśniania teleologicznego, Roczniki Filozoficzne, t. LX, 2012, nr 4, s. 339–359.
- Subiektywność i dobro. Ontologiczne przesłanki życzliwości dla zwierząt, Etos, 2013, nr 2 (102), s. 113–132.
- An Outline of the Methodological Characteristic of Henryk Skolimowski’s Eco-Philosophy, Dialogue and Universalism, vol. XXIII, 2013, no. 4, s. 87–104.
- Ryzyko jako problem moralny na przykładzie GMO, w: Genetycznie modyfikowany organizm jako przedmiot oceny moralnej, red. A. Bobko, K. Cynk, Wyd. Uniwersytetu Rzeszowskiego, Rzeszów 2014, s. 42–54.
- Subiektywność i mechanizm. Działanie i zachowanie ludzi i zwierząt w świetle antropologii porównawczej, w:Człowiek w relacji do zwierząt, roślin i maszyn w kulturze, red. Justyna Tymieniecka-Suchanek, (w druku).
-
Zajęcia
W proponowanych wykładach i ćwiczeniach staram się zrealizować ideę badawczą: odnosząc się do badań etologicznych, można potraktować opis zdolności kognitywnych zwierząt jako rodzaj lustra, w którym poszukuje się swoistości zdolności poznawczych człowieka, np. problem, gdzie zaczyna się swoistość jego zdolności językowych, komunikacyjnych, kognitywnych oraz społecznych.
Realizacja takiego celu jest możliwa wówczas, gdy uda się uchwycić moment przekraczania w każdym z tych obszarów tematycznych (tj. w każdej z podstawowych umiejętności) zdolności spotykane w świcie zwierząt. Stąd istotnym składnikiem naszych zajęć jest pokazanie ewolucji wyżej wymienionych zdolności tj. zdolność używania języka, komunikacji, zdolność klasyfikacji, reifikacji, świadomego identyfikowania siebie w otoczeniu, czytania wyrazów twarzy, odczytywanie stanów emocjonalnych umysłu, podejmowania zamierzonego i monitorowanego działania w grupie.
-
Popularyzacja nauki
- Kurator Koła Naukowego Studentów Filozofii Przyrody w latach 2001–2007.
- Wykładowca i organizator Lubelskich Festiwali Nauki (IV–IX, od 2007–2012 r.), od 2007 roku pełni funkcję koordynatora LFN na Wydziale Filozofii KUL.
- Wykłady dla młodzieży z zakresy antropologii porównawczej, zdolności umysłowych zwierząt, etyki ochrony zwierząt i etyki ekologicznej.
-
Zainteresowania pozanaukowe
Świat potencjalny, w którym zaktualizuje się droga do Composteli oraz wędrówka po Alpach.
Świat zaktualizowany: spływy kajakowe ze studentami oraz wędrówki po górach z rodziną.
- Kognitywistyka na KULStudia w Lublinie!
- AktualnościOstatnie wpisy
- Studia z kognitywistykiDla kandydatów i studentów
- Letnia Szkoła Kognitywistyki | Kazimierz Dolny 2018
- Letnia Szkoła Kognitywistyki | Kazimierz Dolny 2017
- Certyfikat Studia z Przyszłością dla kognitywistki na KUL
- Kognitywistyka – Zasady rekrutacji
- Rejestracja kandydatów
- Kognitywistyka 1.0. Opis studiów
- Kognitywistyka 2.0 na KUL. Rozpoczynamy w r. ak. 2017/18
- Kognitywistyka 2.0. Plan studiów
- Kognitywistyka 2.0. Profil absolwenta
- Student kognitywistyki
- Rozkłady zajęć
- Plany studiów
- Studencikoło naukowe, kogniblog
- Nasz zespółPoznaj nas
- BadaniaNasze granty
- Logika deontyczna na potrzeby samochodów autonomicznych
- O społeczno-kulturowym uwikłaniu potocznych teorii umysłu
- Wyobraźnia kontrfaktyczna i zabawa na niby: umysłowe fundamenty ludzkiej kreatywności
- Świadomość, wolna wola, jaźń. Metafizyka Galena Strawsona
- Koncepcja wnioskowań naukowych Jerzego Neymana
- Zintegrowana formalizacja rozumowań normatywnych dotyczących własności deontycznych działań i stanów rzeczy
- Dozwolenia, informacja, dynamika instytucji, nakazy i prawa
- Osobliwość ewolucyjna natury ludzkiej
- W poszukiwaniu osobliwości natury ludzkiej
- Zaangażowanie języka, czynników kulturowo specyficznych i potocznych intuicji w zdolność czytania w umyśle i poznaniu społecznym
- Badania ankietowe
- NewsletterZapisz się!
- KontaktNapisz do nas